Najlacnejšie vyvýšené záhony betónové a z dreva v záhrade

6 položiek celkom

Cena

1277
11277
Vyvýšený záhon 180
Tip
od €148 / ks s DPH

Vyvýšený záhon je vyrobený z celoprierezovo prefarbeného betónu vystužený oceľovými prútmi. Svojim povrchom a štruktúrou verne napodobňuje reliéf dreva. Hrúbka steny je 7 cm. Je ideálny aj ako bylinkový záhon. Výška záhona sa dá...

Kód: 199/180
zahon 270 x 90
od €277 / ks s DPH

Vyvýšený záhon 270 x 130 cm v prevedení imitácia dreva. Výška záhonu sa dá objednať 33, 56, 78 cm. Nádherné betónové vyvýšené záhony v prevedení imitácia dreva vyrobené z oceľou vystuženého, celoprierezovo...

Kód: 202/270
Vyvýšený záhon antracit 180
od €148 / ks

Vyvýšený záhon 180 x 90 cm v antracitovom prevedení. Výška záhona sa dá objednať 29, 48, 67 cm. Nádherné betónové vyvýšené záhony v prevedení imitácia dreva vyrobené z oceľou vystuženého, celoprierezovo prefarbeného...

Kód: 208/183
Vyvýšený záhon antracit 270
od €277 / ks s DPH

Vyvýšený záhon 270 x 130 cm v antracitovom prevedení. Výška záhona sa dá objednať 33, 56, 78 cm. Nádherné betónové vyvýšené záhony v prevedení imitácia dreva vyrobené z oceľou vystuženého, celoprierezovo prefarbeného...

Kód: 211/270
Vyvýšený záhon mini
od €78 / ks s DPH

Nádherné betónové vyvýšené záhony v prevedení imitácia dreva vyrobené z oceľou vystuženého, celoprierezovo prefarbeného betónu s autentickým reliéfom dreva. Montáž záhonu je rýchla a veľmi jednoduchá bez potreby ďalších...

Kód: 205/60
Nopova folia
€1,90 / bm s DPH

Nopová fólia do vyvýšeného záhonu.

Kód: 601

Vyvýšené záhony betónové či z dreva?


Zjednodušene povedané, vyvýšený záhradný záhon je nádoba  plná zeminy, v ktorej sa pestujú rastliny a sú najčastejšie vyrobené z dreveného reziva.

#ShowMore#

Vlastnosti

Vyvýšené záhony majú lepšiu kontrolu nad stavom ,kvalitou a  zložením vašej pôdy. Namiesto toho, aby ste jednoducho pracovali s tým, čo máte, môžu byť vyvýšené záhony naplnené ideálnou pôdou, ktorú si vaše rastliny zamilujú. Kvalita a zloženie pôdy je totiž jedným z najdôležitejších faktorov (ak nie tým najdôležitejším), ktorý vedie k zdravej a úspešnej záhrade. Ideálna záhradná pôda je bohatá na organickú hmotu, má dostatočne sypkú štruktúru, aby umožnila rast koreňov, ľahko absorbuje vodu, ale je tiež dobre priepustná. Zdravá pôda je  plná prospešných mikroorganizmov. Možno je vaša pôda v záhrade takmer dokonalá. To je úžasné! Ste jeden zo šťastných pestovateľov. Napriek tomu mnohí domáci záhradníci zistia, že ich pôda v záhrade  nie je vhodná alebo žiaduca na pestovanie. Pôda môže mať napríklad slabú drenáž, nevhodné zloženie  príliš veľa ílovitej pôdy, bahna alebo veľmi kamenistej pôdy. Pred výsadbou budete musieť intenzívne pracovať a upraviť tieto druhy pôdy. Ešte horšie ak je pôvodná pôda kontaminovaná, ošetrená herbicídmi alebo inými pesticídmi. V takom prípade je potrebné sa výsadbe vyhnúť.

Ideálne rozmery?

Vyvýšené záhony sú zvyčajne hlboké, s dostatočným priestorom pre rast koreňov. Väčší  a hlbší koreňový systém znamená väčšie a zdravšie  rastliny!

Vo všeobecnosti vždy odporúčame  minimálnu hĺbku vyvýšených záhradných záhonov 30 cm. Ideálne je vytvoriť záhony hlboké aspoň 45 až 60cm. Niektorým rastlinam stačí len niekoľko centimetrov pôdy, ale väčšine bežných záhradných plodín, ako sú paradajky, paprika, kel a baklažán, bude najviac spokojná s výrazne hlbšou pôdou. Hlbšie záhony tiež  lepšie udržiavajú vlhkosť ako plytké záhony.

Mnoho záhradkárov naozaj oceňuje pohodlnú ergonómiu vyvýšených záhonov oproti záhradničeniu na volnej pôde. Náš chrbát a kolená to ocenia najviac. Vyvýšené záhradné záhony sú dostupnejšie pre ľudí, ktorí používajú invalidný vozík, chodítko alebo inak majú problém sa zohnúť. Ak máte obmedzenú pohyblivosť alebo problémy s chrbtom, urobte si vyvýšené záhony  na šírku maximálne 120 cm. Je to vo všeobecnosti maximálna odporúčaná  šírka. Čím je záhon širší, tým viac sa budete musieť nakloniť, aby ste mohli pracovať v strede záhonu. Niektoré vyvýšené záhony sú na nohách pre ešte lepšiu ergonómiu!

Ponúkame predaj cez eshop, najlacnejšie vyvýšené betónové záhony, tiež z dreva, záhony v záhrade.

betonove vyvysene zahony z dreva

 

Ochrana

Spodok všetkých našich vyvýšených záhonov  chránime galvanizovaným pletivom , aby sme chránili naše rastliny pred krtkami, hryzcami   a hrabošmi .

Záhony slúžia aj ako ochrana pred našimi domácimi zvieratami /pes,hydina/ a teraz veľmi premnoženými slimakmi..

Záhony majú tú výhodu, že umožňujú menšie prenikanie buriny ako záhradky v zemi.V prvom rade, ak naplníte svoje vyvýšené záhradné záhony čerstvou pôdou bez buriny, je oveľa menej pravdepodobné, že v nich burina vôbec vyrastie.

Vysoké okraje vytvorené vyvýšeným záhonom bránia prenikaniu buriny z blízkeho okolia . Môžete tiež zabrániť prenikaniu inváznej buriny zospodu tak, že pod vyvýšený záhon pred naplnením zeminou umiestnite nejaký typ bariéry proti burine. Pri inštalácii vyvýšeného záhradného záhona na dosť zaburinenú alebo len mierne zaburinenú plochu pomôže vystlanie spodnej časti záhona nenavoskovanou lepenkou /kartónom/.


Skrášlenie záhrady

Nie že by  záhrada na zemi nemohla vyzerať pekne, avšak  vyvýšené záhony prinášajú vizuálnu zaujímavosť do každého záhradného priestoru. Vytvárajú rozmer a dobre definovanú oblasť pestovania. Vyvýšené záhony rôznych veľkostí, výšok a tvarov možno kdekoľvek umiestniť a vytvoriť tak jedinečné a atraktívne záhradné návrhy.Nakoniec je jednoduchšie ich udržiavať upratané, odburinené, čisté ako záhony v zemi.

Umiestnenie

Veľkým prínosom vyvýšených záhradných záhonov je, že ich môžete nainštalovať prakticky kdekoľvek. Rovnako ako črepníky a iné nádoby, aj záhony sú veľmi všestranné  a niektoré sú dokonca mobilné. Môžete ich dať  na terasu, balkón, terasovito na stranu kopca, svahu alebo dokonca vytvoriť záhradu na streche. V podstate všade,  kde je dobré slnečné žiarenie. 

Predaj cez eshop

V poslednom období sa vyvýšené záhony čoraz viac spomínajú a využívajú. Tieto zvýšené záhony sú ideálne pre každého záhradkára, obzvlášť práve pre začiatočníkov, pretože si vyžadujú menej starostlivosti ako klasická záhradka a zároveň môžu pôsobiť aj ako efektívny prvok exteriéri.

Výsadba bylinkového záhona alebo pestovanie zeleniny na takejto vyvýšenej ploche je výborným nápadom a sú vhodné na použitie aj na menších pozemkoch a na miestach na ktorých by to z nejakých dôvodov nebolo možné zriadiť si záhradku.